pricing


[ Follow Ups ] [ CraftSmarts Message Forum ] [ FAQ ]

Posted by Deeda on August 08, 2002 at 09:53:02:

I have read the pricing section already and can't get it through my think head. If it costs me $12 to make a product because I cannot buy in hugh quantities, and I am planning on selling out of my home do I just double the price. That's not even counting my time, but if I add $20 an hour because it takes me almost an hour to make it, how can I possibly double the wholesale price to get the retail price and sell any of them? Since I am selling them out of my home, am I supposed to just use what would be the wholesale price for my retail price? Hope this is less confusing for you to understand than for me to ask.
Thank you,Deeda



Follow Ups:




[ Follow Ups ] [ CraftSmarts Message Forum ] [ FAQ ]